info@elbebekgulbebek.org
0212 367 4616
Cart 0
Sepette ürün yok.

Endüstri Politikamız

Belirli Sektörlerin Bağışlarına İlişkin Politikalar

 Alkol endüstrisi EBGB alkol üreticisi firmalardan maddi bağış kabul etmeyecektir; alkol kullanımı ile hamilelik ve yeni doğan bebek problemleri arasında doğrudan bağlantı bulunmaktadır. Bununla birlikte, alkol üreticisinde çalışan kişi,  EBGB’ye kişisel çabalarıyla destek vermek ve bağış yapmak istiyorsa, bu EBGB Yönetim Kurulu tarafınca kabul edilecektir. Bağışların, kişinin çalıştığı yere dayanarak kabul etmemek ayrımcılık olarak görülmektedir. Bu politika, birçok ürünün stoklandığı ve yalnızca alkole dayanmayan süpermarketler gibi şirketler için uygulanmamaktadır.

 

 Tütün endüstrisi EBGB, büyüklüğü ne olursa olsun, her hangi bir tütün firmasından olan bağışı kabul etmeyecektir. Bu kararın nedeni, tütünün hamilelikteki sorunlarda kilit bir rol oynamasıdır ve her bebeğe hayata en iyi başlangıcın verilmesini sağlama hedefimizi baltalamaktadır. Bununla birlikte, eğer bir tütün şirketinin bir çalışanı, kişisel durumları nedeniyle, EBGB’ye kişisel çabalarıyla destek ve bağışta bulunmak istiyorsa, bu Yönetim Kurulunca kabul edilebilir. Bağışları, kişinin çalıştığı yere dayanarak kabul etmemek ayrımcılık olarak görülmektedir

 

Silah ve askeri sanayi EBGB, herhangi bir büyüklükteki fonu veya bağışları doğrudan silah üretimi veya silah ticareti ile uğraşan herhangi bir şirketten kabul etmeyecektir. İlgili endüstri alanı tarafsızlığı engellemektedir ve her bebeğe hayata en iyi başlangıcın verilmesini sağlama hedefimizi baltalamaktadır. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen endüstri veya ticarette faaliyet gösteren bir şirketin çalışanı, EBGB’ye kişisel çabalarıyla destek vermek ve bağış yapmak isterse, bu, Yönetim Kurulunca kabul edilebilir. Bebek kaybetme gönül yarasını yaşayan birçok kişi, genellikle bebeklerinin anısına bir yardım kuruluşunu desteklemek ve başkalarının da benzer bir deneyime sahip olmasını engellemek ister. Bağışlarını, çalıştıkları yere dayanarak kabul etmemek, kabul edilemez bir ayrımcılık olacaktır.

 

Bebek Mama Endüstrisi

EBGB, bebeklerin sağlıklı gelişimi için emzirmenin gerekli olduğunu, erken doğmuş ve yeni doğan bebeklerin hayatını kurtarmanın ve bebek gelişiminde anne sütünün en önemli etkenlerden biri olduğu bilmektedir. Her bebeğin anne sütüne erişimi olmalıdır. İlk tercih olmalı ve en iyi uygulama olarak kabul edilmelidir.

EBGB ayrıca, erken doğmuş ve yeni doğan bebekler için, her zaman bu en iyi uygulamayı takip etmenin mümkün olmadığının farkındadır. Anneden alınan anne sütü ile birlikte, bazen yardımcı maddelerin kullanımın gerekli olduğunu hatırlatmak ister. Özel olarak formüle edilmiş preterm bebek formülünün araştırılması ve kaliteli olması gerekliliğini vurgular.

Çok küçük ve erken doğmuş bebekler için; anne sütünün haricinde, bebeğin sağlıklı bir beyin gelişimini sağlamak için takviyeye ihtiyacı vardır. Sonuç olarak, çok erken doğmuş bebeklerde, anne sütü yüksek kaliteli kanıtlanmış takviye ediciler ile desteklenmelidir.

EBGB, WHO (Dünya Sağlık Örgütü)’nün bebek formüllerinin pazarlanmasıyla ilgili kodunun bilincindedir ve bunlarla çelişen girişimlere girmeyecektir. EBGB, mama üreticilerinden finansal bağış kabul etmektedir, ancak bebek maması ve türevlerinin doğrudan onayını vermeyecektir. Örneğin emzirmek yerine bebek mamasını tanıtan ambalaj veya promosyonlar gibi çalışmaları asla desteklemeyecektir.

Hiçbir eğitim ürünümüzden, bebek besleme ürünleri veya ürün bilgileri yararlanmayacak ve hiç bir kişisel veri mama üreticisi firmalara aktarılmayacaktır. Bu konuda, Uluslararası Anne Sütü Muadili Pazarlama Kuralları ile aynı fikirdeyiz. (International Code of Marketing of Breast-milk Substitutes.)

Yönetim Kurulu, bu sektörün EBGB’nin statülerinde belirtilen nedeni, vizyonu ve misyonuyla çelişmediğine inanmaktadır.

İlaç endüstrisi

EBGB ilaç şirketlerinden finansal bağış kabul etmektedir. Anne ve yenidoğan sağlığını iyileştirmeyi amaçlayan ve bu konuda önemli  rol oynayabilen tüm ilaç şirketleri ile aynı mesafede olup, hiçbir şirkete bağımlı olarak çalışmamaktadır. Hiçbir ilaç firması kararlarımızı etkilememektedir.

01/11/2019