info@elbebekgulbebek.org
0212 367 4616
İyilik Sepetim 0
Sepette ürün yok.

Hakkımızda

BİZ KİMİZ?

El Bebek Gül Bebek Derneği, anne karnında gelişimini tamamlamadan önce doğan bütün bebeklerin; sağlıklı bir geleceğe kavuşmaları için gerekli çalışmaları yürütmek amacıyla, bu konuda deneyim sahibi ve uzman kişiler tarafından kurulmuş bir dernektir.

“Minicik ellerinden tutun ki hayata tutunsunlar” dediğimiz bebeklerimiz ve prematürelikle ilgili bazı çarpıcı gerçekler:

  • Günümüzde 10 bebekten 1’i prematüre olarak dünyaya geliyor.
  • Prematüre doğumlardan sonra gerekli sağlık koşulları sağlanmadığı sürece, el bebeklerimizin hayata tutunmaları zorlaşıyor.
  • Ülkemizde bebek ölümlerinin %75’inin nedeni erken doğumlardır.
  • Çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde (1000 gramın altında) nörolojik bozuklukların kalıcı olma riski %60’tır.
  • Doğum ne kadar erken olmuşsa bebeğin sağlığı ile yaşanacak sorunlar o ölçüde artar ve ciddileşir.
  • Ülkemizde tüp bebek, aşılama vesaire gibi teknikler nedeniyle dünyaya gelen ikiz veya üçüz bebek sayısında, bu teknikler uygulanmadan önceki döneme göre 10 kat artış vardır. İkizlerin %25’i, üçüzlerin %45’i yoğun bakım tedavisine gereksinim duymaktadır.

Vizyon ve Misyonumuz

DERNEĞİMİZİN VİZYONU

Erken doğum riski olanların zamanında tanı ve bakım alması; erken doğanların en iyi standartlarda tıbbi yardıma eşit ve zamanında erişim sahibi olmasıdır.

DERNEĞİMİZİN MİSYONU

Erken doğan bebeklerin doğum anından itibaren bütün gelişim süreçleri boyunca ihtiyaçları olan tıbbi bakım, psikolojik ve gelişimsel destek alabilmeleri için onların ve ailelerinin toplumsal ve politik düzeyde sesi olabilmek için çalışmaktadır.

Üyesi Olduğumuz Uluslar Arası Organizasyonlar

Avrupa Prematüre Destek Vakfı “EFCNI” ve GLANCE (The Global Alliance for Newborn Care) ile de ortak çalışmalar yapmaktadır.