info@elbebekgulbebek.org
0212 367 4616
Cart 0
Sepette ürün yok.

UTAH

Yeni Bağımsız Klinik Çalışma Waterwipes®’ın Prematüre Bebeklerde Bebek Bezi Dermatiti İnsidansını Azalttığını  ve Süresini Kısalttığını Ortaya Koydu

Advances in Neonatal Care dergisinde yayınlanan ‘A Quality Improvement Approach to Perineal Skin Care’, bir yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) WaterWipes®’ın 30 haftadan kısa gebelikler de dahil olmak üzere hem zamanında doğan hem de prematüre bebekler tarafından iyi tolere edildiğini gösteren ilk bağımsız klinik çalışmadır.

1.070 prematüre bebek üzerinde yapılan çalışma, WaterWipes kullanımının ve yeni perine cilt bakım kılavuzlarının uygulanmasının aşağıdakilerle sonuçlandığını ortaya koymuştur:


Prematüre bebeklerde genel bez dermatiti insidansında %17 azalma

Prematüre bebeklerde şiddetli bez dermatiti insidansında üçte birden fazla azalma

Prematüre bebeklerde şiddetli bez dermatiti süresinin yarısından fazla kısalması

100 hasta başına 3,5 gün

Perine cilt bakım kılavuzlarının standartlaştırılması

Tüm bebekler ve özellikle erken doğanlar; çocuklara ve yetişkinlere kıyasla daha az etkili bir cilt bariyer fonksiyonuna sahiptir; BD bu nedenle birçok YYBÜ’de yaygın olmaya devam etmektedir.  Perineal Cilt Bakımı Kılavuzlarının uygulanmasından önce, Utah Üniversitesi’nin YYBÜ’sü %46 gibi yüksek bir BD insidansı bildirmiştir. Birçok YYBÜ perineal cilde standart bir yaklaşımdan yoksundur, bu da BD prevalansında küçümsemelere, bakımdaki gelişmelerin izlenmesinde zorluklara ve temizleme yöntemlerinin ve ürünlerinin farklı kullanımlarına neden olabilir.

BD’nin prematüre bebeklerde duygusal ve fiziksel sıkıntıya neden olduğu gösterilmiştir  ve ayrıca enfeksiyon riskinin artmasına yol açabilir.  Utah Hastanesi’nin klinik çalışmasının bir parçası olarak YYBÜ’nde BD için neonatal risk faktörlerini belirlemek, cilt bakım kılavuzlarını gözden geçirmek ve müdahaleleri derlemek için multidisipliner bir kalite iyileştirme ekibi oluşturuldu. Yeni Perineal Cilt Bakımı Kılavuzlarının geliştirilmesinin ardından ekip değişiklikleri uygulamaya, personeli eğitmeye, ilerlemeyi ve uyumu izlemeye başladı. 

ABD’nin Arkansas Tıp Bilimleri Üniversitesi, YYBÜ İleri Uygulama Ortağı Misty Williams, “Bebek bezi dermatiti (BD), YYBÜ’deki bebekler için önemli bir sorundur; hem bebekler hem de ebeveynler için tıbbi maliyetlerin artmasına, enfeksiyon riskine ve duygusal sıkıntıya yol açar” diyor.  “Utah Üniversitesi Hastanesi YYBÜ’nde BD insidansının ve süresinin azalması ekip için büyük bir başarıdır. Diğer YYBÜ’lere BD’nin mevcut yönetimini gözden geçirmeleri, bebek bezi ürünlerinin kullanılması ve perineal cilt bakım sonuçlarının iyileştirilmesine ve prematüre bebeklerin hassas cildi için cilt bütünlüğünün korunmasına yardımcı olacak yönergelerin uygulanması konusunda ilham vermek için en iyi uygulama örneğini sunmaktadır.

Utah çalışmasının sonuçları, 698 zamanında doğan bebek üzerinde yakın tarihte yapılan BaSICS klinik çalışmanın bulgularını yansıtmaktadır. Hem Bebek Cilt Bütünlüğü Karşılaştırma Anketi (BaSICS) hem de Utah çalışması, WaterWipes ile temizlenen bebeklerin insidansının azaldığını ve BD süresinin daha kısa olduğunu göstermektedir.

WaterWipes en hassas ciltler için uygundur

Araştırmalar, perineal cildin alkol, koku ve sabun gibi potansiyel tahriş edici maddelerden arındırılmış bezlerle temizlenmesinin bez ve su kullanmaktan daha yararlı olabileceğini ve cilt tahrişini yardımcı olabileceğini göstermektedir.  WaterWipes, pamuk ve sudan daha saf olacak şekilde özel olarak geliştirilmiştir ve kullanması ıslak mendil kadar kolaydır. Sadece iki bileşen, %99,9 yüksek saflıkta su ve bir damla meyve özü içeren bu bileşenler, en hassas yenidoğan cildi ve hatta prematüre bebeklerin cildi için yumuşak bir temizlik sağlar.

WaterWipes pamuk yünü ve sudan daha saf

WaterWipes dünya çapında ebeler ve diğer sağlık çalışanları tarafından önerilmektedir ve İngiltere, İrlanda, Portekiz, ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki birçok Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi için tercih edilen mendil haline gelmiştir. Water Wipes’in üstün özellikleri hakkında bilgi almak, bebek cildi temizliği üzerine en güncel bilimsel çalışmalardan haberdar olmak, diğer ebeveynlerin deneyimlerinden faydalanmak ve ücretsiz numune talep etmek için.

1. Rogers S,Thomas M, Chan B, et al. A Quality Improvement Approach to Perineal Skin Care: Using Standardized Guidelines and Novel DiaperWipes to Reduce Diaper Dermatitis in NICU Infants. Adv Neonatal Care 2020. doi:10.1097/anc.0000000000000795 [Epub ahead of print] 2. Malik A, Witsberger E, Cottrell L, et al. Perianal dermatitis, its incidence, and patterns of topical therapies in a level IV neonatal intensive care unit. Am J Perinatol. 2018;35(5):486-493 3. Stamatas GN, Tierney NK. Diaper dermatitis; etiology, manifestations, preventions, and management. Pediatr Dermatol. 4. Pogacar MS, Maver U, Varda NM, et al. Diagnosis and management of diaper dermatitis in infants with emphasis on skin microbiota in the diaper area. Int J Dermatol. 2018;57(3):265-275. 5. Price AD, Lythgoe J, Ackers-Johnson J, et al. The BaSICS (Baby Skin Integrity Comparison Survey) Study: a prospective experimental study using maternal observation to report the effect of baby wipes on the incidence of irritant diaper dermatitis from birth to eight weeks of age. Pediatrics & Neonatology 2020. doi:10.1016/j.perneo.2020.10.003. [Epub ahead of print] 6. Blume-Peytavi U, Lavender T, Jenerowicz D, et al. Recommendations form a European roundtable meeting on best practice healthy infant skin care. Pediatr Dermatol. 2016;33(3):311-321. 7. Visscher M, Odio M, Taylor T, et al. Skin care in the NICU patients: effects of wipes versus cloth and water on stratum corneum integrity. Neonatology. 2009;96(4):226-234.  *WaterWipes data on file