info@elbebekgulbebek.org
0212 367 4616
Cart 0
Sepette ürün yok.

İYİLİK PEŞİNDE KOŞ - ERKEN ANNE KİTİ PROJESİ

Prematüre annelerinin sütlerini sağarak kuvözdeki bebeklerine götürmeleri gerektiğini biliyor muydunuz?

Bu sene Adım Adım Yardımseverlik koşularına Türkiye genelinde yürüteceğimiz projemiz ile hedefimiz; “Her prematüre annesi bebeğine sütünü hijyenik koşullarda ulaştırabilsin!

Zamanında doğan bebeklerin, doğumdan sonra ilk yarım saat içinde emzirilmeleri, altı ay yalnızca anne sütü almaları, anne sütüyle beslenmeye 2 yıl ve sonrasında devam edilmesi, 6. aydan sonra ek gıdalara geçilmesi önerilir. Maalesef prematüre bebekler için bu doğal süreç yaşanamaz. Erken doğum sebebiyle prematüre bebekler hemen annelerini emebilecek güçte ve sağlıkta olmamakta, annelerinde ayrı olarak yenidoğan yoğun bakımlarındaki kuvözlerde bakımları yürütülmekte, bu sebeple de doğumdan itibaren anne sütünü alabilmeleri mümkün olamamaktadır.

Bunun bir tek yolu var o da; annelerinin sütlerini hijyenik ve bu iş için üretilmiş süt poşetlerine sağarak hastanelerin yeni doğan yoğun bakım ünitelerine teslim etmesi!

Bebeklerin mide kapasiteleri çok küçük olduğu için, fazla olan sütleri de bebeğine ilerleyen zamanlarda verebilmek için yine sütünü sağarak derin dondurucuda süt poşetlerinde muhafaza etmeleridir.  Ek bir konu olarak; prematüre bebekler ne kadar erken doğarsa ve tedavi süreçleri ne kadar uzun olursa, anne sütüne ve göğsüne kavuşması da o kadar geç yaşanıyor. Bu durumda da yine annenin sütünün düzenli sağılması, dondurulması ve sağlıklı bir şekilde saklanması gerekiyor ki erken doğmuş bir bebek hakkı olan süte taburculuk sonrası kavuşabilsin.

Süreci zorlaştıran şu ki; bu poşetler sosyal güvenlik sistemi tarafından karşılanmamakta ve aileler açısından da ciddi bir maliyet oluşturmaktadır. Bebeğin hastanede kaldığı gün ve emzirme süresi uzadıkça annenin poşet ve ekipman ihtiyacı da artmaktadır.

Sağlık Bakanlığımızın da anne sütünü desteklemesi, prematüre bebeklerimizi annelerinin sütlerine kavuşturma hedefi ile hazırladığımız bu kitin içerisinde; anneler için süt poşeti, süt sağımı için gerekli ekipman, hijyenik ve temizlik malzemeleri ile prematüre bakımı el kitabı yer almaktadır.

Kuvözdeki bebeklere anne sütünün temiz poşetlerle ulaştırılması gelişimleri için kritiktir.

Siz de projemize koşucu ya da bağışçı olarak destek olabilir, bir prematüre bebeği hakkı olan annesinin sütüne kavuşturabilirsiniz.

Minicik Ellerinden Tutun Ki Hayata Tutunsunlar!

#AdımAdım

#İyilikPeşindeKoş

EBGB Derneğini Adımlarınla Desteklemek için :

Detaylı bilgi ve iletişim için:

Mail Adresimiz:

info@elbebekgulbebek.org

EBGB Derneği adına koşmak için:
Öncelikle İzmir maratonuna kayıt yaptırmalısın.

www.maratonizmir.org

İyilik peşinde koşmak için aşağıdaki linkten profilini oluşturmalısın.

https://ipk.adimadim.org

Bağış kampanyaları bölümünden kampanya linkini oluşturabilirsin.

https://fonzip.com/elbebekgulbebek/kampanya