info@elbebekgulbebek.org
0212 367 4616
İyilik Sepetim 0
Sepette ürün yok.

Annem Yanımda projemiz

Annem Yanımda projemiz

Yayınlayan: El Bebek Gül Bebek
Kategori: 2020 Projeler

El Bebek Gül Bebek Derneği olarak, 222 prematüre annesiyle çarpıcı bir ankete imza attık. Anket sonuçlarına göre, 24-25 hafta arası doğum yapan bir anne, bebeğine ilk kez dokunmak için 2 ay veya daha uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Bunun sebebi erken doğan ve prematüre olarak tanımlanan bebeklerin daha iyi bir bakım için yeni doğan yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmaları. Yapılan ankete göre; Türkiye’de erken doğum ile bebek sahibi olan anne-babaların yüzde 86’sı, yoğun bakımda tedavi altına alınan bebeklerini doğum sonrası hemen göremiyor veya dokunamıyor.

Ankete göre, Türkiye’deki anne- babaların yüzde 86’sı, prematüre doğarak yoğun bakımda tedavi altına alınan bebeklerini istedikleri zaman göremezken, annelerin yüzde 13’ü bebeklerini her ziyarette 10 dakikadan daha az görebiliyor. Ankete göre prematüre annelerinin yüzde 39’una bebeklerini haftada ancak 3 gün ziyaret etme izni veriliyor. 

HAFTA BÜYÜYOR SÜRE DEĞİŞMİYOR! 

Ziyaret sıklığı bebeğin doğum haftası arttıkça yükselirken, ziyaret süresi değişmiyor. Örneğin, bebekleri 32-33 hafta arası doğan annelerin yüzde 93’ü bebeklerini her gün ziyaret ederken, 24-25 haftalık doğanların ancak yüzde 63’ü her gün ziyaret edebiliyor. Bunun nedeni 32-33 haftalık bebeklerin annelerini emmeye daha kısa sürede başlamaları ve annelerin ziyaretine emzirme dolayısı ile daha fazla izin verilmesi olarak açıklanıyor.

KÜÇÜK BEBEKLERE DOKUNAMIYORUZ!

Annelerin bebeklerine ilk kez dokunma süreleri de doğum haftasına bağlı görünüyor. 24-25 haftalık doğum yapan bir anne bebeğine ilk kez dokunmak için 2 ay veya daha uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Annelerin yüzde 18’den fazlası bebeklerine hiç dokunamadıklarını veya tüm yoğun bakım süresince ancak 1 veya 2 defa dokunabildiklerini belirtiyor.

ÖZEL HASTANELERİN ORANI ŞAŞIRTTI

Yine annelerin %33’ü ise her gün dokunamadıklarını bildirirken, yüzde 55’i ise bebeklerine her ziyarette -ki bu bazen her gün olamıyor- 20 dakikadan daha az dokunabiliyor. Bu noktada anne ve bebeğin cilt cilde temas etmesi olarak adlandırılan kanguru bakımınınönemi ortaya çıkıyor. Anne ve bebek arasında duygusal bağ oluşturduğu, anne sütünü arttırdığı ve bebeğin oksijenlenmesinin, kalp atışlarının ve kilo almasının düzene girdiğine dair bilimsel olarak etkinliğinin de kanıtlandığı kanguru bakımı; günümüzde ancak ünitelerin yarısında yapılabiliyor. Bu oran üniversite hastanelerinde yüzde 75’e yükselirken, şaşırtıcı bir şekilde özel hastanelerde yüzde 40’a kadar düşüyor. 

Türkiye’de her yıl 150 binden fazla bebek erken doğarken, aileleri de zorlu bir yoğun bakım süreci bekliyor. Prematüre bebekler yoğun bakım dönemiyle yaşama tutunurken, anne-babalar için oldukça travmatik olan bu deneyim bebeklerin kısıtlı imkanlarla ziyaret edilmesiyle daha da zorlu bir sürece dönüşmekte.

Peki biz dernek olarak neyi savunuyoruz : Hiç ayrılmama politikası !

Anne-baba ve bebeğin mümkün olan en erken zamanda, en sık ve uzun süreli şekilde birbirleriyle temas halinde olmalarını, başka bir deyişle “aile merkezli nöro-gelişimsel yoğun bakım” prensibini istiyoruz. Bebeğin kaldığı üniteye bağlı olarak değil, tüm Türkiye’de aynı standartların uygulanması en büyük dileklerimizden…

Bu konudaki eksiklerin, zorlukların ve engellerin farkında olan derneğimiz “Anne Yanımda” projesi ile , anneler ve bebeklerini bir araya getirmek için çabalarını sürdürüyor. Anneleri bebeği yoğun bakım ünitesindeyken konaklayabilmesi ve böylece mümkün olan her an bebeğiyle bir araya gelebilmesi için odalar yapıyor, kanguru bakımını mümkün kılmak için  yoğun bakımlara  koltuklar gönderiyoruz.

Annem Yanımda odalarımız :

  1. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi  YDYB– 2 oda
  2. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi YDYB– 2 oda
  3. Van 100. Yıl Üniversitesi Hastanesi YDYB – 1 oda
  4. Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi – 3 oda

Kanguru bakımı koltukları bağışlarımız :

*Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi / 2 adet⠀

* Van Bölge Hastanesi / 1 adet ⠀

* Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Hastanesi/ 2 adet⠀

* Trakya Tıp Fakültesi Hastanesi / 2 Adet ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
* Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi / 2 Adet⠀

* Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi /2 Adet⠀

* Gaziantep Üniversitesi Hastanesi / 2 Adet ⠀

* Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi / 2 Adet⠀

* Şanlıurfa Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi /1 Adet

*Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi / 1 Adet

Bu projeler bağışlarınızla mümkün olmaktadır. Derneğimize bağış yapmak için lütfen tıklayınız

 

Eğer siz de prematüre bebeklere ve ailelerine destek olmak istiyorsanız bağış yapabilirsiniz...

Farklı tutardaki bağışlarınız için hesap numaramız:
El Bebek Gül Bebek Derneği Banka Bilgileri
El Bebek Gül Bebek Derneği
AKBANK ULUS ŞB.
IBAN No: TR45 0004 6006 3688 8003 3333 33

blank
Yazar: El Bebek Gül Bebek

Bir cevap yazın