Sağlık Bakanlığının ‘Süt Bankası’ Kurma Kararını Destekliyoruz.

Sağlık Bakanlığının ‘Süt Bankası’ Kurma Kararını Destekliyoruz.

  El Bebek Gül Bebek Derneği olarak  ‘Prematüre bebekleri yaşatalım’ sloganıyla  çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.  Prematüre yani zamanından önce doğan  bebeklerin yaşam şansını iyileştirecek her türlü karara gönülden destek vermekteyiz.  Sağlık Bakanlığının Anne Sütü Bankalarının kurulması konusunda aldığı kararı alkışlıyoruz. 

Basında yer alalı beri derneğimize başvuran ve öyküsünü paylaşan yüzlerce anneden ikisi şunları dile getirdiler: 

‘Benim bebeğim 29 haftalık doğdu ve Kütahya’da yaşamama rağmen doğumumu Eskişehirde yapmak zorunda kaldım. Doğumdan sonra sütümü sağıyordum fakat üzüntüden midir neden bilmem sütüm az geliyordu.  Topu topu10 ml lik sütü bile taze taze Eskişehir’e bebeğimin bulunduğu hastaneye götürmem gerekiyordu.  Bebeğim benden süt bekliyordu.  42 günlük kuvöz dönemi boyunca sezeryanlı olmama rağmen hemen hemen hergün km lerce yol katetmek zorunda kaldım.  Süt bankası projesini gönülden destekliyorum çünkü benim maddi imkanlarım el verdi ve gittim geldim.   Maddi imkanı olmayan bebeğinden uzakta kalmak zorunda kalan bir çok annemize umut ışığı olacağına inanıyorum.’

     ‘Benim bebeğim 29. haftada doğdu. 30 gün kuvözde kaldı.   Doktorumuz bana ‘annesi sütûnü sağ, verelim’ dediğinde oturup ağladım hüngür hüngür çünkü göğüs amaliyatı olmuştum ve ana süt damarlarım alınmıştı.   ‘Asla sütün gelmeyecek’ demişti doktorlar.  Eşe dosta haber saldım.  Damla damla süt topladım bebeğime. Çok üzülüyordum sütümü verememenin acısı yüreğimi yakıyordu.  Doğumdan 5 gûn sonraydı göğüslerimde ağrı, sızı, şişkinlik başladı.  1 saat sonra inanamadım; süt geliyordu.   İnanamadım.  Hemen doktora gittim.  ‘Olabilir, mucize diyelim’ dedi.  Damla damla gelen sütümü topladım.  Süt Bankası’nı  destekliyorum.  Erken doğan bebeğine annesütü sağlayamamanın ne demek olduğunu biliyorum.  Mucizelere mucize olsun inşallah.’

Bir anne bebeğinden çok uzakta yaşamasına rağmen damlayan sütlerini onu yaşatmak için kilometreler katederek bebeğine götürmüş, bir diğeri de göğüs operasyonu sonucu ‘sütsüz olma’ riski taşımıştır.  Bunlara ek olarak özellikle çoğul bebekler doğuran premature anneleri bebeklerine süt yetiştirememekte, bazen de psikolojik nedenlerle hasta bebeklerin annelerinin sütü olmamaktadır. 

Bebeklerimizin erken olarak doğması onların her açıdan çok daha korunmasız olarak yoğun bakım ünitelerine yatırılmalarına neden olmaktadır.  Erken doğum yapmanın stresiyle çoğu zaman biz premature annelerinin sütü az gelmekte veya hiç gelmemektedir, sağarak uyarma çabalarımıza rağmen.  Bu arada bebeklerimizin yenidoğan uzmanları annesütünün ‘hayat kurtarıcı’ olacağını bize söylemekteler. 

Bize verilen bilgilere göre annesütü bebeklerimizin barsak beslenmesini çok daha rahat yapmalarını sağlıyor, serumla beslenmeleri daha kısa sürüyor.  Barsakların ölümcül hastalığı olan nekrotizan enterokolitten 6 kat koruyor, hastane enfeksiyonlarından daha az çekiyorlar ve eve daha erken taburcu oluyorlar.  Bebeklerimize olan faydaları taburcu olduktan sonra bile devam ediyor.  Hastaneye tekrar hastalanarak yatmaları azalıyor ve daha az solunum hastalığı kapıyorlar.  Yoğun bakımlarda bebeklerimizi bekleyen bu kadar tehlike varken onlar için annesütü hayat kurtarıcı bir ‘ilaç’ gibi ortaya çıkıyor. 

Anne sütü bankası konusu müslüman ülkelerde ‘süt kardeşliği’ sakıncalarıyla bugüne kadar ele alınamadı.  Tartışması hep kapatıldı.  Bugün artık ülkemizde bebek ölümlerinin 8/1000’e düştüğü yıllara geldik.  Bebeklerimizin yenidoğan ünitelerinde yaşatılma ve sağlıklı taburcu edilme sanşları eğer anne sütü verilerek artacaksa din otoritelerinin bu amaçla annesütü kullanımını ‘hayat kurtarıcı ilaç’  olarak ele almalarını istiyoruz.  Tabii ki süt bankaları kurulurken batıdaki örneklerinden yararlanılarak her türlü sağlık önleminin alınması gerekiyor.  Süt veren annelerin dikkatlice taranması gerektiğine inanıyoruz. Süt bankalarının iyi bir modelleme ile ülkemizin her yerinde yaygınlaştırılmasını umuyoruz. 

EL BEBEK GÜL BEBEK DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU